Onemocnění tepen a jejich léčba
Ischemická choroba dolních/horních končetin
Ischemická choroba dolních končetin
Při tomto onemocnění dochází růstu aterosklerotického plátu a kornatění, zvápenatění cévní stěny, zužování jejího průsvitu až kompletního uzávěru. Důsledkem je nedostatečné prokrvení. Podle rychlosti projevu se dělí na akutní a chronickou. Choroba nemusí mít žádné projevy je tak zvaně asymptomatická nebo je projeven tak zvaná klaudikace, bolesti končetiny při chůzi. Posledním stádiem je kritická ischemie, která se projevuje bolestí končetiny v klidu a mohou se objevit defekty až odumírání částí končetin. Vznik choroby stoupá s věkem a častější je u mužů.
Rizikovým faktorem jsou:
- kouření, riziko se zvyšuje s počtem vykouřených cigaret
- poruchy metabolismu tuků
- cukrovka – diabetes mellitus, u diabetiků je riziko až 4x vyšší. Je zde vyšší riziko amputací končetin na kterém se podílí diabetická neuropatie a nižší odolnost k infekci
- arteriální hypertenze
Ischemická choroba dolních končetin
Akutní forma ICHDK vzniká náhlým uzávěrem tepny embolem (vmetkem) nebo trombem (krevní sraženinou). Charakteristickými projevy jsou brnění, bolest, bledost končetiny případně omezení pohybu v krajním stádiu.
Chronická forma ICHDK
Projevy u této formy jsou buď žádné (asymptomatické), většinou jde o náhodný nález při vyšetření. Nebo se projevují klaudikací, bolestí končetiny při chůzi. Podle vzdálenosti, kterou je pacient schopen ujít pak klasifikujeme závažnost postižení. Nejzávažnější formou je tak zvaná kritická ischemie, při které hrozí ztráta končetiny. Bolesti jsou již v klidu, v noci pacient musí svěšovat končetinu z lůžka.
Vyšetření kontrastní látkou před a po operací (zde náhrada cévní protézou):
Cévní protéza
Tepna uzavřená sklerotickým plátem a odstraněný plát
Výdutě - aneurysmata
Dalším závažným onemocněním tepen jsou výdutě, může postihovat kteroukoli tepnu.
Nejčastěji postihuje aortu (srdečnici), podkolení tepny a mozkové tepny. Závažnost spočívá zejména v riziku ruptury (prasknutí) výdutě. Většina výdutí je bezpříznaková. Bohužel je velmi často prvním příznakem protržení oslabené stěny – ruptura –, jež vede k závažnému vnitřnímu krvácení. Albert Einstein je ukázkovým příkladem. Jeho břišní aneuryzma se nedalo v té době adekvátně operovat, a přestože o něm věděl, bylo příčinou jeho smrti v roce 1955.
Ruptura se projevuje hemorrhagickým šokem a náhlým úmrtím. Úmrtí při ruptuře je 80-90%.
Řešení je chirurgické, náhradou cévní protézou, nebo endovaskuárním, zavedením speciálního zkratu-stentu do postiženého místa.
Onemocnění aorty
Stentgraft po zavedení do aorty
Stentgraft zavedeny do aneurysmatu
Aneurysma periferní tepny
Onemocnění karotický tepen – krkavic
Karotida, též krkavice, je největší krční tepna. Krkavice zásobuje krví velkou část mozku, hlavy a krku.
Krční tepny jsou velmi důležité pro přívod krve do mozku. Pokud má mozek krve nedostatek (k čemuž dochází při zúžení krční tepny), může dojít ke vzniku mozkové mrtvice (cévní mozkové příhody). Mezi hlavní rizikové faktory pro vznik stenózy karotidy patří kouření, cukrovka (diabetes mellitus), vysoký krevní tlak (hypertenze), vysoká hladina cholesterolu v krvi, obezita a nedostatek pohybu.
Léčba onemocnění je možné léčit chirurgicky nebo intravaskulární intervenci zavedením stentu do postižené tepny.
Nezávazně se objednejte
Vyplňte prosím níže uvedený formulář a popište Vaše potřeby. Ozveme se Vám, vše probereme a vybereme vhodný termín pro případný zákrok.