Lymfodrenáže
Fyziologie lymfatického systému
Lymfatický systém tvoří cévy, které se nepřímo účastní krevního oběhu. Z krevního oběhu z tenkostěnných krevních kapilár, které tvoří přechod mezi tepnami a žílami, prosakují do tkání některé bílkoviny. Zabránit hromadění těchto bílkovin v tkáních má za úkol mízní (lymfatický) systém, který tyto bílkoviny, látky jímž se také říká lymfa nebo míza, sbírá a odvádí zpět do žil.
V lidském těle se nacházejí 4 hlavní lymfatická centra, kterými jsou podpažní a tříselné mízní – lymfatické uzliny. Síť lymfatických cév začíná drobnými vlásečnicemi na periferních částech těla, postupně se rozšiřuje a přechází k uzlinám. Lymfatický systém je povrchní a hluboký. Zhruba 80% cév a uzlin na nohách a pažích je v kůži a podkožních tkáních. Bohatá lymfatická síť pokrývá trávicí trakt. Lymfatické cévy ústí do žilního systému. Tok lymfy v mízních cévách a uzlinách je jednosměrný. Na rozdíl od krevního oběhu není stimulován srdcem. Průchodu lymfy je dosahováno stahy mízovodů, tlakem svalstva a podkožního vaziva při pohybu.
Lymfatický systém se skládá z lymfatických kapilár, kolektorů a kmenů. Jeho součástí jsou i uzliny, které plní funkci filtrů a tvoří přechod mezi povrchovým a hloubkovým lymfatickým systémem. Pokud dojde k poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod. nemá lymfa kudy proudit a hromadí se v podkoží za vzniku otoku – lymfedému.
Lymfatické drenáže využívají anatomických a fyziologických poznatků o průběhu cév, umístění uzlin, spojkách a o rychlosti nasávání tekutin lymfatickou cévou. Stimulují činnost mízovodů, obnovují průchodnost lymfy v kritických místech, zrychlují odvádění škodlivin z organizmu.
LYMFEDÉM je otok, který vzniká nahromaděním lymfy ve tkáni mimo buňky. Může se objevit prakticky kdekoliv, nejčastěji na dolních končetinách, rukou, nebo obličeji. Typický je otok horní končetiny u žen, kterým byly při operaci prsu odstraněny lymfatické uzliny v podpaží a lymfa není dostatečně odváděna z končetiny.
Celulitida (lipohypertrofie) vzniká jako atypické nahromadění tuku v některých tělesných partiích. Postihuje 90 – 98 % žen všech věkových kategorií (i štihlé a aktivní ženy). V tkáních se vytvářejí shluky tuku uzavřené ve vazivových pouzdrech, které mají typický vzhled pomerančové kůže. V pokročilých stádiích se celulitida rozšiřuje z hýždí směrem dolů a může sahat až ke kotníkům a končetinu značně deformovat. Zbytnělá tuková ložiska vytvářejí LIPEDÉM, který postupně utlačuje mízní systém a dochází k hromadění lymfy a rozvíjí se LIPOLYMFEDÉM.
Průběh zákroku
Nabízíme nově tuto terapii profesionálním přístrojem Lymphastim, který pracuje na principu pneumatické tlakové terapie.
Lymfodrenáž je vhodná jako preventivní opatření pro lidi vystavené dlouhému stání. Pozitivní účinky má také pro rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu. Užívá se jednak při léčbě otoků, ale také ke zlepšení stavu pokožky, ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla, ordinuje se i při rekonvalescenci po liposukcích, k prevenci vzniku křečových žil či celulitidy.
Pacient je umístěn do speciálních návleků na dolních končetinách a podle nastaveného režimu dochází k naplnění jednotlivých komor vzduchem a kompresi požadované oblasti. Délka ošetření závisí na zvoleném režimu a je od 30-60 minut.
Rekonvalescence a omezení
Omezení po zákroku nejsou žádná.
Nejčastější indikace
- Chronické otoky
- Pooperační obstrukce lymfatických cév
- Žilní nedostatečnost a ischemická onemocnění
- Křečové žíly – varixy
- Syndrom těžkých nohou
- Pooperační – poliposukční stavy
- Celulitida
- Regenerace
Nezávazně se objednejte
Vyplňte prosím níže uvedený formulář a popište Vaše potřeby. Ozveme se Vám, vše probereme a vybereme vhodný termín pro případný zákrok.