Křečové žíly - varixy
Jak vznikají křečové žíly?
Na dolní končetině existuje povrchový a hluboký žilní systém. Mezi oběma systémy existují spojky, tzv. perforátory. Pro správnou funkci systému jsou dále nezbytné chlopně které zabraňují zpětnému toku a svalová pumpa. Při pohybu dochází k tlaku na žílu, která se stlačí a tím dochází k odtoku krev vzhůru k srdci. Varixy vznikají díky zváženému tlaku v dolních končetinách. Důvodem je porucha elasticity žilní stěny, nedomykavost chlopní a vznik refluxu. Tedy návratu proudu krve nikoliv k srdci ale směrem opačným. Žíla se rozšiřuje a je patrná pod kůží jako varikosní uzel nebo je patrná část nefunkčního žilního kmene.
Varixy mohou být primární, ty jsou dědičné nebo vznikají poruchou žilní stěny vlivem věku. Dále jsou varixy sekundární, které vznikají při onemocnění hlubokého žilního systému, nejčastěji při trombóze nebo při poruše funkce spojkového systému.
Varixy mohou postihovat hlavní žilní kmen i jeho větve, jsou to většinou ty které jsou viditelné jako uzly. Dále mohou být varixy typu metliček nebo retikulární varixy.
- dědičnost
- těhotenství
- ženské pohlaví (ženy-muži v poměru 3:1)
- práce ve stoje „na nohou“, sedavé zaměstnání
- věk, kdy dochází k postupné ztrátě elasticity žilní stěny
Nezávazně se objednejte
Vyplňte prosím níže uvedený formulář a popište Vaše potřeby. Ozveme se Vám, vše probereme a vybereme vhodný termín pro případný zákrok.